rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 09.01.2019 godz. 21:34:50

Ciężarówka wypadła z drogi i oparła się o nasyp - na miejscu działała m.in. Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z PoznaniaW środę, 9 stycznia 2019 roku, około godziny 16:15, służby ratunkowe, Policja i służby autostradowe zostały poinformowane o samochodzie ciężarowym z naczepą, który zjechał z drogi i przewrócił się na bok. Do zdarzenia miało dość na 107 kilometrze Autostrady A2, w kierunku na Poznań.

Na miejsce skierowano dwa zastępy strażaków z JRG Nowy Tomyśl, zastęp z OSP Bolewice, Zespół Ratownictwa Medycznego, policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu oraz służby autostradowe.

Okazało się, że do zdarzenia doszło około 100 metrów od zjazdu z Autostrady A2 na węźle w Bolewicku. Ciągnik siodłowy marki Scania poruszający się wraz z naczepą typu izoterma, zjechał na pobocze, a następnie do rowu i przechylił się na prawą stronę, opierając się jednocześnie o wysoki nasyp. Kierujący, obywatel Estonii, opuścił pojazd przed przybyciem służb ratunkowych na miejsce zdarzenia. Podróżował on ciężarówką sam. Do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego kwalifikowanej pierwszej pomocy mężczyźnie udzielali strażacy, ponieważ pierwszy zastęp, który dotarł na miejsce, nie wjechał na Autostradę A2, lecz na drogę serwisową. Strażacy dostali się przez ogrodzenie do osoby poszkodowanej. Ostatecznie mężczyzna ten został przetransportowany do Szpitala Powiatowego w Nowym Tomyślu.

Niestety w wyniku zdarzenia doszło do rozszczelnienia jednego ze zbiorników paliwa i olej napędowy wyciekał na zewnątrz. Samochód posiadał dwa zbiorniki na olej napędowy, natomiast silnik agregatu w naczepie posiadał trzeci zbiornik. Z racji tego wycieku na miejsce zostały zadysponowane dwa zastępy strażaków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, działającej przy JRG 6 w Poznaniu. Na miejsce udał się też Oficer Operacyjny z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu. Nowotomyscy strażacy nim dotarła specjalistyczna jednostka zabezpieczyli wyciek oraz rozpoczęli przepompowywanie oleju do beczek, udostępnionych przez służby autostradowe. Następnie po przybyciu zastępów z Poznania strażacy przepompowali całość paliwa i tym samym zlikwidowali zagrożenie.

Działania strażaków na miejscu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w ciężarówce, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, oświetleniu miejsca działań oraz na przepompowaniu i zatamowaniu wycieku paliwa ze zbiornika. Miejsce zdarzenia zabezpieczyły także i oznakowały służby autostradowe.

Zastęp strażaków z OSP Boruja Kościelna, podczas nieobecności strażaków z JRG Nowy Tomyśl, zabezpieczał operacyjnie rejon JRG w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu.


Tekst i zdjęcia: PNT.INFO.PL
Źródło: PSP Nowy Tomyśl; PNT.INFO.PL

Zobacz też...