rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 13.12.2018 godz. 17:12:25

Pożar budynku mieszkalnego - niestety dom nadaje się do rozbiórkiW czwartek, 13 grudnia 2018 roku, o godzinie 1:22, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu odebrało zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego, jednorodzinnego, na terenie wsi Wymyślanka, w gminie Lwówek. Ze zgłoszenia wynikało, że pali się poddasze, a osobą zgłaszającą była sąsiadka mężczyzny, w którego domu doszło do pożaru. Mężczyzna ten spał, w momencie wybuchu pożaru. Obudziły go niepokojące dźwięki i trzaski. Kiedy otworzył on drzwi kuchenne, prowadzące do przedpokoju, to zastał całe pomieszczenie w ogniu i bardzo intensywne zadymienie. Sytuacja ta nie pozwoliła mężczyźnie wyjść na zewnątrz dlatego cofnął się on do pokoju w którym spał i opuścił budynek przez okno. Osoba ta zamieszkiwała ten dom sama. Budynek w którym doszło do pożaru był jednokondygnacyjny. Wraz z budynkami znajdującymi się w pobliżu tworzył on całe gospodarstwo rolne.

Po wpłynięciu zgłoszenia na miejsce natychmiast zadysponowano zastęp gaśniczy i drabinę mechaniczną z JRG Nowy Tomyśl oraz dwa zastępy gaśnicze z OSP Lwówek. Jednak już po przybyciu pierwszego zastępu na miejsce okazało się, że płonie cały budynek i potrzebne są większe siły i środki na miejscu. Zadysponowano więc jeszcze po jednym zastępie z OSP Zębowo, OSP Linie i OSP Konin. Na miejsce udał się też Oficer Operacyjny z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu.

Strażacy podali cztery prądy gaśnicze wody na płonący budynek, w tym jeden prąd podano z drabiny mechanicznej. Spaleniu całkowitemu uległa drewniana konstrukcja dachu, który pokryty był dachówką. Spalił się też drewniany strop nad częścią przedpokoju oraz nad częścią kuchni. Wypaleniu całkowitemu uległo wyposażenie tych dwóch pomieszczeń. Pozostałe pomieszczenia na skutek działania wysokiej temperatury i silnego zadymienia oraz działań gaśniczych uległy znacznym zniszczeniom. To co jeszcze udało się uratować, strażacy wynieśli na zewnątrz budynku. Były to m.in. meble i odzież osobista. Strażacy przewrócili też niestabilny komin, ponieważ w godzinach rannych na miejsce przybyli Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego - Andrzej Karłowski oraz Inspektor Nadzoru Budowlanego - Wojciech Łukaszyk i takie było ich zalecenie. Niestety budynek jak stwierdzono nadaje się tylko do rozbiórki.

Strażacy swoje czynności zakończyli po ponad trzech godzinach działań. Przyczyną pożaru była nieszczelność pieca centralnego ogrzewania, który znajdował się w pomieszczeniu przedpokoju, bądź też zwarcie instalacji elektrycznej.

Zastęp strażaków z OSP Bukowiec, podczas nieobecności strażaków z JRG Nowy Tomyśl, zabezpieczał operacyjnie rejon JRG w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu.


Tekst: PNT.INFO.PL
Zdjęcia: PSP Nowy Tomyśl
Źródło: PSP Nowy Tomyśl; PNT.INFO.PL

Zobacz też...