rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 04.12.2018 godz. 01:13:35

Pod psem załamał się lód na stawie - strażacy ruszyli na pomoc, a przy okazji apelują o rozwagęW ostatnim tygodniu listopada br., temperatura powietrza spadła poniżej zera. Nie trzeba było długo czekać, a na powierzchni stawów i jezior pojawiła się cienka warstwa lodu. Jest to doskonała zachęta do ślizgania się i wspólnej zabawy właśnie na akwenach wodnych. Niestety jest to zabawa wyjątkowo niebezpieczna, o której przekonał się pies, który wszedł na kruchy lód stawu w miejscowości Wąsowo. Do zdarzenia doszło w sobotę, 1 grudnia 2018 roku, około godziny 14:05.

Na ratunek psu Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży w Nowym Tomyślu zadysponował zastęp z JRG Nowy Tomyśl ze specjalistyczną przyczepką wyposażoną w sprzęt do prowadzenia działań ratowniczych na lodzie i wodzie oraz zastęp z miejscowej jednostki OSP Wąsowo.

Duży pies rasy Bernardyn pod którym załamał się lód, nie mógł sobie poradzić z wydostaniem na ląd. Świadkowie zdarzenia natychmiast powiadomili straż pożarną i jednocześnie przystąpili do ratowania psa. Zmarzniętego psiaka udało się uwolnić ze śmiertelnej pułapki przypadkowym ludziom przed przybyciem służb ratunkowych na miejsce zdarzenia. Z całą pewnością należą się tym ludziom ogromne słowa podziękowania. Z racji wyciągnięcia psa na ląd, zastęp strażaków z JRG Nowy Tomyśl został wycofany do bazy w trakcie dojazdu do zdarzenia.

Pies prywatnym samochodem miejscowego strażaka został przewieziony do strażnicy, gdzie został ogrzany i nakarmiony. Jeszcze w tym samym dniu udało się ustalić właściciela czworonoga, który uradowany odebrał uratowanego psa.

Ten przypadek, który zakończył się szczęśliwym finałem, niech będzie przestrogą dla wszystkich amatorów zabawy na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Nowotomyscy strażacy apelują do rodziców, opiekunów i dzieci o zaniechanie zabaw na zamarzniętych jeziorach i stawach. Co roku statystki strażaków alarmują o tragicznych zdarzeniach utonięć związanych z załamaniem się lodu.


Zdjęcia: OSP Wąsowo
Źródło: PSP Nowy Tomyśl; PNT.INFO.PL

Zobacz też...