rsslogo

DODAŁ: Jakub Koberling | 11.09.2018 godz. 21:17:00

Odbył się VIII Przystanek: Biblioteka! w Nowym TomyśluW sobotę, 8 września 2018 roku przed nowotomyską biblioteką było barwnie, gwarno i wesoło. O godzinie 15:00 wystartowała coroczna plenerowa impreza Przystanek:Biblioteka! Tym razem pod hasłem: "Wolność", poprowadziła licznie przybyłych uczestników szlakiem odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci, rodzice, a także grupy koleżeńskie z dużym zaangażowaniem sprawdzały się w zabawach quizowych, intelektualnych, artystycznych, sportowych i innych. Na uczestników czekało pięć Przystanków opatrzonych tytułami: (Do)Wolność ruchu, (Do)wolność tworzenia, (Do) Wolność pisania, (Do) Wolność słuchania i (Do) Wolność czytania.

Na Przystanku (Do)Wolność czytania czekały tak różnorodne zadania do wykonania jak: quiz o Polsce, rebus, trudne słowa, koło fortuny i labirynt. Ponadto: czytanie, kolorowanie, łączenie w pary, układanie wiersza W.Bełzy "Katechizm polskiego dziecka". Do fizycznej aktywności zachęcano na Przystanku: (Do)Wolność ruchu. A tam spory wybór: gra w kapsle, partyjka szachów, skoki w workach, rzut do celu, skoki na skakance i hula hop. Muzyczne atrakcje zapewnił Przystanek: (Do)Wolność słuchania, a na nim winylowe granie, winylowe śpiewanie i winylowe malowanie. Na Przystanku: (Do) Wolność tworzenia powstawały barwne kolaże, zakładki do książek oraz rozetki. Konkurencje i zabawy zaproponowane na Przystanku (Do)Wolność pisania to wyjątkowe litery i słowa z kapelusza, typogryzmoł, gęsie pióra i bezzębny krokodyl. Dodatkowym Przystankiem po raz kolejny już był Przystanek: Nadleśnictwo Bolewice z ich leśnymi zagadkami i tajemnicami.

W tym roku Przystankowi towarzyszyła kolejna edycja Narodowego Czytania. Tym razem czytaną książką było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Scenę dialogową 1 - "Podróż przez Rosję. Opowieść o szklanych domach" czytali: Zbysław Ludwiczak, leśniczy z Nadleśnictwa Bolewice oraz jego syn Aleksander Ludwiczak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu. Scenę dialogową 2 - "W Nawłoci" zaprezentowali: nadkomisarz Sławomir Wenderski - zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Tomyślu; Karolina Szarłatowiczówna - aspirant Elżbieta Galas oraz podinspektor Dariusz Kolanko. Ostatnią scenę narracyjną 3 - "Rozmowy z Gajowcem" czytał Burmistrz Nowego Tomyśla dr Włodzimierz Hibner.

Muzyczną atrakcją imprezy był koncert Prywatnego Ogniska Muzycznego w Nowym Tomyślu. Publiczność oklaskiwała utwory z repertuaru Karin Stanek, Edyty Geppert, Maanamu, Z.Wodeckiego, Kasi Sawczuk, Jana Pietrzaka, Jacka Kaczmarskiego, Andrzeja Kurylewicza, Marcina Przybyłowicza, Maryli Rodowicz i Czesława Niemena. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również Fotograficzne Atelier na którym można było zrobić sobie zdjęcie z bohaterami, a także wspomniane już wyżej stanowisko Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Bolewice.

Ostatnim punktem wydarzenia było oczekiwane przez wszystkich losowanie atrakcyjnych nagród za uczestnictwo w konkursie głównym i rozwiązanie plebiscytu: 100 lat z książką. W międzyczasie można było tradycyjnie skosztować bibliotekarskich wypieków na CAFE PRZYSTANKU.

Portal PNT.INFO.PL już po raz kolejny z rzędu, objął patronat medialny nad imprezą Przystanek: Biblioteka!

Tekst: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu
Zdjęcia: PNT.INFO.PL

Zobacz też...