rsslogo

DODAŁ: JK i KM | 01.09.2018 godz. 16:40:00

Pierwszy dzień Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego 2018 [OBSZERNA GALERIA ZDJĘĆ]Piątek, ostatni dzień sierpnia 2018 roku, był pierwszym dniem trwania trzydniowego święta Miasta i Gminy Nowy Tomyśl, a więc corocznego Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego, połączonego tradycyjnie z Dożynkami Gminnymi, które to jednak odbędą się dopiero ostatniego dnia imprezy, 2 września 2018 roku. Ta największa na terenie powiatu nowotomyskiego i jedna z największych imprez plenerowych w naszym województwie odbywa się w tym roku w zmienionym, późniejszym terminie, niż jak to miało miejsce w ostatnich latach, a więc od 31 sierpnia do 2 września 2018 roku. Jednak co najbardziej istotne w tegorocznej imprezie, to z racji prac prowadzonych w Parku Feliksa, impreza odbywa się po raz pierwszy "na mieście". Epicentrum wydarzeń to Stadion Miejski w Nowym Tomyślu, jednak wiele dzieje się także na drugiej scenie, na placu Niepodległości. Stoiska znajdują się także na ulicy Mickiewicza. Główna scena i największe koncerty odbywają się na Stadionie Miejskim.

Program artystyczny imprezy rozpoczął się około godziny 15:00, kiedy to na placu Niepodległości odbyło się widowisko jarmarczne dla dzieci, a następnie na małej scenie zaprezentowali się uczniowie dwóch nowotomyskich szkół. Tuż przed startem korowodu jarmarkowego, na placu Niepodległości, odbył się koncert Grodziskiej Orkiestry Dętej. Już wtedy plac zapełnił się mieszkańcami miasta i gminy oraz oczywiście wszystkimi gośćmi.

Kilka minut po godzinie 17:00, z placu Niepodległości, wyruszył tradycyjny barwny korowód prowadzony przez Grodziską Orkiestrę Dętą. Wydarzenie to zawsze przyciąga dużą liczbę gości oraz mieszkańców naszego regionu. W tym roku na początku korowodu królowały jednoślady, ponieważ jako pierwsi przejechali miłośnicy rowerowi, a tuż po nich motocykliści z Chmielowej Grupy Motocyklowej. W korowodzie przyszły liczne delegacje władz samorządowych, instytucji kulturalnych, służb mundurowych, dzieci i młodzież szkolna oraz wiele innych klubów i instytucji z naszego terenu, oraz oczywiście mieszkańcy. Trasa korowodu była następująca: plac Niepodległości, ul. Tysiąclecia, ul. Witosa, ul. Piłsudskiego, plac Chopina, ul. Poznańska, ul. Ogrodowa i zakończenie na Stadionie Miejskim.

Po dotarciu korowodu na Stadion Miejski, zaproszeni goście zajęli miejsca siedzące przed sceną, a burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner powitał ze sceny wszystkich mieszkańców, jak również gości oraz życzył wszystkim samych dobrych wrażeń i dobrej zabawy podczas tegorocznego jarmarku. Po krótkim powitaniu burmistrz dokonał oficjalnego otwarcia tegorocznej imprezy, a następnie odbył się tradycyjny obrzęd jarmarkowy w wykonaniu mieszkańców wsi Cicha Góra.

Pierwsze wydarzenie muzyczne, które odbyło się na jarmarkowej dużej scenie, to koncert zatytułowany Urszula Chojan & "Country Show Band". Rozpoczął się on około godziny 18:15 i trwał nieco ponad godzinę. Była to godzina z muzyką country i z charakterystyczną wokalistka Urszulą Chojan, jednak to nie był koniec muzyki country na scenie, ponieważ już około godziny 19:35, na scenę wkroczył zespół Country Zenit, który to już od kilku lat działa przy Nowotomyskim Ośrodku Kultury, tworząc własne kompozycje i grając znane doskonale covery. Charakter tej muzyki idealnie wpisał się w piątkowe jarmarkowe święto. Koncert, który był swoistym przygotowaniem do piątkowych gwiazd muzycznych, zakończył się około godziny 20:35.

Pierwszą gwiazdą muzyczną piątku był znany i lubiany od lat discopolowy zespół Classic, istniejący od 26 lat. Koncert ten rozpoczął się około godziny 21:20. Oczekiwanie więc było dość długie, jednak zgromadzona licznie publiczność bawiła się podczas koncertu doskonale, śpiewając razem z artystami piosenki takie jak m.in. "To nie przyjaźń tylko miłość", "Jeszcze dzień, najwyżej dwa", czy "Hej, czy Ty wiesz". Artyści zakończyli koncert około godziny 22:00, jednak oczywiście były bisy i tak ostatecznie członkowie zespołu zeszli ze sceny około godziny 22:10.

To jednak była pierwsza muzyczna gwiazda tego dnia, ponieważ około godziny 22:35, rozpoczął się koncert zespołu LemON, a więc polsko-łemkowsko-ukraińskiego zespołu założonego w 2011 roku z inicjatywy wokalisty Igora Herbuta. Zespół ten wygrał trzecią edycją programu telewizyjnego "Must Be the Music". Doskonały kontakt wokalisty Igora Herbuta z publicznością sprawił, że koncert był bardzo udany i wyjątkowy. Publiczność śpiewała większość utworów wykonywanych przez zespół na jarmarkowej scenie, a wśród nich m.in. "Napraw", "Jutro", czy też "Nice". Doskonały koncert trwał do godziny 23:20, jednak publiczność nie pozwoliła na tym zakończyć widowiska i prosiła o jeszcze, co przedłużyło koncert ostatecznie do godziny 23:30.

Już podczas tego, gdy zespół LemON był w trakcie znoszenia i rozłączania swojego sprzętu, na Stadionie Miejskim rozbrzmiała muzyka klubowa, ponieważ właśnie piątek był dniem, kiedy to do godziny około 2:30, stadion zmienił się w dużą salę klubową. Zagrano znane i już można określić stare przeboje w nowych wersjach, remixy wielu hitów, także tych najnowszych oraz wiele doskonałej i klasycznej muzyki klubowej. Były też dodatkowe atrakcje jak np. świecące pałki LED, które rozdawano uczestnikom imprezy, czy też laser man, a więc futurystyczny spektakl świetlny z wykorzystaniem widowiskowych efektów świetlnych oraz nowoczesnej technologii laserowej.

Tak właśnie minął pierwszy dzień tegorocznego Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego. Pogoda była wręcz wymarzona, nie było upalnie, ale też było ciepło i co najważniejsze, nie padał deszcz. Oby taka jak najlepsza aura utrzymała się przez kolejne dwa dni trwania jarmarku.

Na koniec dodajmy, że pierwszego dnia imprezy odbył się już tradycyjny Turniej Par Brydża Sportowego w Klubie Osiedlowym Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu. Było to wydarzenie sportowe, towarzyszące Jarmarkowi Chmielo-Wikliniarskiemu, a rozpoczęło się o godzinie 19:00.

Tekst i zdjęcia: PNT.INFO.PL

Zobacz też...