rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 27.07.2018 godz. 15:38:51

Rozpalone ognisko w lesie spowodowało groźny pożar poszycia leśnegoDługotrwały brak opadów atmosferycznych i temperatura utrzymująca się na poziomie około 30 stopni Celsjusza spowodowała, że w lasach województwa wielkopolskiego ogłoszony został najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Na terenie powiatu nowotomyskiego odnotowanych już zostało kilka niebezpiecznych pożarów na obszarach leśnych. Najczęstszą przyczyną powstawania takich zdarzeń jest niestety człowiek.

Kompletnym brakiem wyobraźni zachowała się osoba, która w czwartek, 26 lipca 2018 roku, około godziny 15:00, na terenie Leśnictwa Róża, rozpaliła ognisko. Ogień w błyskawiczny sposób zaczął rozprzestrzeniać się na znaczną powierzchnie. Powiadomione o pożarze Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu natychmiast zadysponowało do zdarzenia dwa zastępy gaśnicze i samochód rozpoznawczo-ratowniczy z JRG Nowy Tomyśl, dwa zastępy gaśnicze z OSP Bukowiec i po jednym zastępie z OSP Wytomyśl, OSP Sątopy i OSP Róża.

Działania gaśnicze nie dopuściły do rozprzestrzenienia się ognia na drzewostan lasu sosnowego. Na szczęście ogień strawił tylko ściółkę leśną na powierzchni 76 arów, nie powodując strat materialnych. Na miejsce pożaru przybyły służby leśne Nadleśnictwa Grodzisk Wlkp., których zadaniem było zabezpieczenie pogorzeliska oraz Policja, których zadaniem będzie ustalenie sprawcy zdarzenia i okoliczności powstania pożaru.

Zastęp strażaków z OSP Boruja Kościelna, podczas nieobecności strażaków z JRG Nowy Tomyśl, zabezpieczał operacyjnie rejon JRG w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu.


Zdjęcia: PSP Nowy Tomyśl; OSP Róża
Tekst i źródło: PSP Nowy Tomyśl; PNT.INFO.PL

Zobacz też...