rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 07.07.2018 godz. 17:20:52

Zadymienie w mieszkaniu oraz pożar obory - trzy byki uległy śmiertelnemu zatruciu dymamiW czwartek, 5 lipca 2018 roku, około godziny 19:00, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu, do jakiego doszło w jednym z mieszkań znajdujących się przy ulicy 17 Stycznia w Zbąszyniu. Na miejsce zadysponowano zastęp ratowniczo-gaśniczy i podnośnik hydrauliczny z JRG Nowy Tomyśl oraz dwa zastępy z miejscowej jednostki OSP Zbąszyń. Przyczyną zadymienia był w tym przypadku najprawdopodobniej pożar sadzy w przewodzie kominowym. Jednak to zdarzenie, jak się okazało około godziny 19:30, było dopiero początkiem działań strażaków na terenie gminy Zbąszyń.

Właśnie około godziny 19:30, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu odebrało zgłoszenie o pożarze obory w miejscowości Nądnia. Na miejsce rozpoczęto dysponować znaczne siły i środki z uwagi na dość poważną sytuację. Łącznie na miejscu swoje działania prowadziło dziesięć zastępów straży pożarnej - dwa zastępy z JRG Nowy Tomyśl, dwa zastępy z OSP Zbąszyń, zastęp z OSP Chrośnica, dwa zastępy z OSP Przyprostynia, zastęp z OSP Łomnica oraz zastęp z miejscowej jednostki OSP Nądnia, a także samochód rozpoznawczo-ratowniczy z JRG Nowy Tomyśl z Oficerem Operacyjnym.

W momencie dojazdu na miejsce pożaru pierwszych jednostek straży pożarnej, dym wypełniał wnętrze obory, w której znajdowało się 15 byków oraz składowana była słoma. Działania polegały na zlokalizowaniu źródła ognia, podaniu czterech prądów gaśniczych do wnętrza obory, oddymieniu obiektu oraz na ewakuacji byków. Działania strażaków zostały zakończone po około trzech godzinach.

W wyniku pożaru nie udało się uratować trzech byków, które uległy śmiertelnemu zatruciu dymami pożarowymi, spaleniu uległo siedem balotów słomy oraz drewniany kanał wentylacyjny.

Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było zaprószenie ognia podczas prowadzonych prac spawalniczych.

Zastęp strażaków z OSP Bukowiec, podczas nieobecności strażaków z JRG Nowy Tomyśl, zabezpieczał operacyjnie rejon JRG w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu.


Tekst i źródło: PNT.INFO.PL; PSP Nowy Tomyśl
Zdjęcia: OSP Nądnia; OSP Zbąszyń; PSP Nowy Tomyśl

Zobacz też...