rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 05.06.2018 godz. 02:45:00

Pożar składowiska odpadów w Kuślinie [AKTUALIZACJA - NOWE INFORMACJE I ZDJĘCIA]We wtorek, 5 czerwca 2018 roku, o godzinie 0:01, Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu został poinformowany o pożarze odpadów, zgromadzonych przy ulicy Leśnej w Kuślinie. Na miejsce pożaru rozpoczęto zgodnie z potrzebami dysponować zastępy straży pożarnej. Do pożaru zadysponowano zastęp gaśniczy, podnośnik hydrauliczny i samochód rozpoznawczo-ratowniczy z JRG Nowy Tomyśl, po jednym zastępie z OSP Kuślin, OSP Wąsowo, OSP Michorzewko, OSP Głuponie, OSP Bolewice, OSP Bukowiec, OSP Wytomyśl i dwa zastępy z OSP Opalenica.

Na miejsce pożaru zadysponowano też samochód kwatermistrzowski z OSP Bukowiec, który dostarczył na miejsce sprzęt niezbędny do napełniania butli z powietrzem. Butle te są wyposażeniem indywidualnym strażaków, którzy przy tego typu pożarach muszą pracować w aparatach ochrony dróg oddechowych.

Aktualizacja, 5 czerwca, godzina 13:27:
Strażacy po dotarciu na miejsce zdarzenia zastali pryzmę odpadów presowanych, o wymiarach 70 metrów na 25 metrów, objętej niemal w połowie ogniem. W działaniach gaśniczych uczestniczyło łącznie 13 zastępów straży pożarnej, które wymienione zostały na początku artykułu, a więc łącznie 67 strażaków brało udział w tej nocnej akcji.

Spaleniu uległa pryzma odpadów o długości około 25 metrów, a więc nie cała połowa składowanych odpadów. Nadtopieniu uległy rynny i opierzenie budynku magazynowego, jednak i tak można mówić o szczęściu, że budynek udało się uratować. Przyczynę powstania pożaru ustalają policjanci. Powołany został biegły z zakresu pożarnictwa, który będzie wyjaśniać przyczyny i okoliczności tego zdarzenia, jednak jest niemal pewne, że w tym przypadku doszło do celowego podpalenia tej pryzmy odpadów.

Działania strażaków polegały na podawaniu środka gaśniczego na płonącą pryzmę odpadów oraz na obronie sąsiedniego budynku jak i strażacy działali też w celu nie rozprzestrzenienia się ognia na całość tej pryzmy. Strażacy podawali środek gaśniczy m.in. z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego.

Miejscowa jednostka OSP Kuślin dozorowała pożar do samego końca, aż stwierdzono że nie ma już zagrożenia oraz że pożar został całkowicie ugaszony i około godziny 9:30 zastęp z OSP Kuślin zakończył swoje działania na miejscu pożaru. Pryzma była sprawdzana przy pomocy kamer termowizyjnych. Teren został przez straż pożarną przekazany protokolarnie Urzędowi Gminy Kuślin.

Działaniami ratowniczymi na miejscu zdarzenia kierował Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu st. kpt. Marek Kołdyk.

Na miejsce pożaru tuż po jego wybuchu skierowano też policjantów, którzy również kontrolowali okoliczne miejsca oraz drogi prowadzące do Kuślina.

Zastęp strażaków z OSP Boruja Kościelna, podczas nieobecności strażaków z JRG Nowy Tomyśl, zabezpieczał operacyjnie rejon JRG w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu.


Tekst: PNT.INFO.PL
Zdjęcia: OSP Opalenica
Źródło: PSP Nowy Tomyśl; PNT.INFO.PL

Zobacz też...