rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 02.06.2018 godz. 04:37:27

Nowy samochód specjalny średni ratownictwa technicznego z żurawiem za blisko 1,7 mln zł w JRG Nowy TomyślWe wtorek, 29 maja 2018 roku, około godziny 20:30, pod budynki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu przyjechał nowy samochód specjalny średni ratownictwa technicznego, zabudowany przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalistyczne Sp. z o.o. z Bielska-Białej, na podwoziu samochodu Scania P370.

Fabrycznie nowy samochód został zakupiony w ramach programu "Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym - etap I", który jest realizowany w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (PO IiŚ), oś priorytetowa V Rozwój transportu kolejowego w Polsce. W wyniku postępowania przetargowego przeprowadzonego przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu wybrano firmę, jak już wspominaliśmy Szczęśniak Pojazdy Specjalistyczne Sp. z o.o. z Bielska-Białej, która wykonała i dostarczyła łącznie 26 takich samych pojazdów do Komend Powiatowych i Miejskich Państwowej Straży Pożarnej na terenie całego kraju, w tym właśnie dla nowotomyskich strażaków. Całość zadania kosztowała 43.141.020,00 zł brutto, co daje kwotę aż 1.659.270 zł brutto za jeden w pełni wyposażony samochód.

Pojazd zostanie wprowadzony do podziału bojowego nowotomyskiej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej, a więc zacznie uczestniczyć w działaniach ratowniczych, za kilka tygodni, prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca, a więc po dokonaniu wszystkich formalności związanych m.in. z rejestracją pojazdu oraz po tym jak wszyscy strażacy zapoznają się dokładnie z nowym samochodem i przejdą niezbędne szkolenia. Nowy pojazd docelowo ma zastąpić używane do tej pory przez nowotomyskich strażaków dwa samochody ratownictwa technicznego. Samochód ten będzie najczęściej wyjeżdżał do wypadków drogowych, kolizji oraz innych zdarzeń drogowych jak i do innych miejscowych zagrożeń jak np. katastrofy budowlane czy usuwanie skutków silnego wiatru. Samochód ten jednak ze względu na obsadę tylko trzyosobową oraz brak na swoim wyposażeniu wody będzie wspierany przy zdarzeniach komunikacyjnych zawsze innym samochodem ratowniczo-gaśniczym.

Samochód Scania P370 posiada sześciocylindrowy silnik z zapłonem samoczynnym, z turbodoładowaniem, o mocy maksymalnej 370 KM, który spełnia normę emisji spalin EURO 6. Samochód posiada automatyczną skrzynię biegów oraz napęd terenowy 4x4. Dodatkowo samochód posiada blokadę mechanizmów różnicowych w mostach napędowych i blokadę mechanizmu różnicowego między osiowego. Układ hamulcowy pojazdu jest wyposażony w system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania. Prędkość maksymalna pojazdu to nieco ponad 100 km/h.

Obsadę samochodu stanowi trzech strażaków. Kabina jest wyposażona m.in. w klimatyzację oraz niezależny układ ogrzewania i wentylacji, umożliwiający ogrzewanie kabiny przy wyłączonym silniku, niezależnie od wartości temperatury zewnętrznej. W kabinie zamontowano też kamerę typu wideorejestrator. Z tył pojazdu zamontowano natomiast kamerę cofania.

Nowy samochód posiada światła do jazdy dziennej włączające się automatycznie po uruchomieniu silnika. Na dachu kabiny zamontowano urządzenie sygnalizacyjno - ostrzegawcze, akustyczne i świetlne wykonane w technologii LED. Urządzenie akustyczne umożliwia podawanie komunikatów słownych oraz dźwiękowych. Dodatkowe dwie lampy sygnalizacyjne niebieskie w technologii LED znajdują się z przodu pojazdu, na masce silnika. Dwie lampy sygnalizacyjne niebieskie w technologii LED zamontowane zostały również na każdym boku pojazdu. Z tyłu zamontowano belkę zespoloną posiadającą żółte lampy tworzące falę świetlną (służy do wskazywania kierunku omijania samochodu podczas akcji w warunkach drogowych). Fala świetlna wykonana w technologii LED. Belka świetlna oraz lampa tylna zabezpieczona przed uszkodzeniem kloszy. Lampa z tyłu pojazdu niebieska, wykonana w technologii LED. Pojazd jest wyposażony w wyłącznik tylnej niebieskiej lampy alarmowej w przypadku jazdy w kolumnie.

Dach zabudowy wykonano w formie podestu roboczego w wykonaniu antypoślizgowym. Jest on wyposażony w oświetlenie przestrzeni roboczej. Na dachu zamontowano uchwyty na sprzęt nie powodujące przemieszczania się sprzętu podczas jazdy oraz wykonane z materiałów odpornych na korozję. Skrzynie na sprzęt posiadają oświetlenie.

Zabudowa samochodu wyposażona jest w sześć skrytek sprzętowych, po trzy z każdej strony. Zamykane są one żaluzjami kroplo i pyłoszczelnymi wspomaganymi systemem sprężynowym i wykonane z materiałów odpornych na korozję, wyposażone w rurowe uchwyty oraz zamki zamykane na klucz. Skrytki na sprzęt wyposażone są w oświetlenie wewnętrzne wykonane w technologii LED, włączane automatycznie po otwarciu skrytki. Główny wyłącznik oświetlenia skrytek jest zainstalowany w kabinie kierowcy. Oświetlenie pola pracy wokół samochodu wykonano w technologii LED - po cztery reflektory znajdują się na każdym boku pojazdu. Dodatkowe oświetlenie pola pracy w technologii LED posiada także żuraw hydrauliczny.

Z tyłu samochodu zamontowany jest żuraw hydrauliczny. Przy maksymalnym wysięgu żurawia, który wynosi 7,3 m, jego udźwig wynosi 1040 kg. Przy wysięgu 5,4 m udźwig wzrasta do 1400 kg, natomiast przy wysięgu 3,7 m udźwig wynosi 2090 kg. Z tył zamontowano też podpory stabilizacyjne wysuwane hydraulicznie. Osprzęt do żurawia dostosowany do maksymalnych parametrów udźwigu dostarczony wraz z pojazdem to: zawiesie łańcuchowe czterocięgnowe z możliwością skracania, nie obniżające parametrów roboczych żurawia, zawiesie linowe czterocięgnowe zakończone hakami, zawiesie pasowe dwuwarstwowe zakończone pełnymi pętlami - 4 szt., zawiesie wężowe o obwodzie zamkniętym z podwójnym rękawem ochronnym oraz dodatkową osłoną ochronną - 8 szt., ogniwo stalowe zbiorcze - 4 szt., szekla - 6 szt., osłony kątowe do zawiesi, dostosowane szerokością do zawiesi pasowych i wężowych - 8 szt., podkłady pod wszystkie podpory stabilizacyjne.

Pojazd wyposażony w wciągarkę samochodową o napędzie hydraulicznym, zamontowaną w ramie pojazdu z wyprowadzoną liną do przodu. Osprzęt do wciągarki: lina stalowa zakończona kauszami - 2 szt., szekla typ BW - 2 szt., pęto stalowe o obwodzie zamkniętym - 2 szt., krążek zakończony hakiem, krętlik oczko - szekla, zawiesie pasowe czterowarstwowe, zakończone pełnymi pętlami, zawiesie linowe jednocięgnowe, zakończone pętlami, kliny pod koła, wielkość 2 - 4 szt., platformy rolkowe do przetaczania ładunków, wraz z rolką sterującą.

Pojazd posiada bardzo wiele specjalistycznego wyposażenia, głównie ratowniczego. Zabudowany w pojeździe został generator prądu 3x230/400 V/50Hz, napędzany poprzez przystawkę z silnika pojazdu. Tablica sterownicza generatora została umieszczona w pierwszej skrytce za kabiną załogi po prawej stronie. Generator posiada następujące gniazda z uziemieniem: 1 gniazdo 400V 63A, 1 gniazdo 400V 32A, 2 gniazda 400V 16A, 2 gniazda 230V 32A, 2 gniazda 230V 16A. Oprócz generatora w pojeździe znajduje się też przenośny agregat prądotwórczy 3x230/400 V napędzany silnikiem spalinowym. Samochód wyposażono w maszt do oświetlenia pola pracy wyposażony w reflektory wykonane w technologii LED. Maszt wyposażony w systemem optyczny do oświetlenia optycznego dalekosiężnego, szerokokątnego oraz pod masztem. Istnieje możliwość regulacji obrotu o 360° i pochylania najaśnic. Na wyposażeniu znalazł się też maszt przenośny z najaśnicami rozmieszczonymi dookólnie. Moc światła w maszcie przenośnym wynosi aż 90 000 lm. Na wyposażeniu znalazł się także przenośny zestaw oświetleniowy na statywie.

Poniżej długa lista wyposażenia samochodu, natomiast pod nią znajdują się zdjęcia nowego nabytku strażaków z JRG Nowy Tomyśl.

Pozostałe wyposażenie samochodu to przede wszystkim:
- przedłużacz elektryczny 400V - 2 szt.,

- przedłużacz elektryczny 230V - 4 szt.,

- niezależny rozdzielacz elektryczny 400V (wtyk + 3 gniazda) - 1 szt.,

- niezależny rozdzielacz elektryczny 230V (wtyk + 3 gniazda) - 4 szt.,

- niezależny rozdzielacz elektryczny 400/230V (wtyk trójfazowy + 1 gniazdo trójfazowe + 3 gniazda jednofazowe) - 2 szt.,

- trójfazowy przemiennik faz (do zmiany kolejności faz) - 1 szt.,

- zestaw narzędzi ratowniczych o napędzie hydraulicznym. Zestaw umieszczony w skrytkach, po tej samej stronie pojazdu co tablica sterownicza generatora prądu. W skład wchodzi agregat hydrauliczny do zasilania narzędzi o napędzie elektrycznym, rozpieracz typu CS, nożyce do cięcia typu BC, dwa rozpieracze kolumnowe, zestaw końcówek i łańcuchów ciągnących do rozpieracza, zawierający: dwa adaptery do łańcuchów ciągnących i dwa łańcuchy ciągnące oraz zestaw akcesoriów do rozpieracza kolumnowego,

- zestaw narzędzi ratowniczych o napędzie hydraulicznym. W skład wchodzi agregat hydrauliczny do zasilania narzędzi o napędzie spalinowym, rozpieracz typu BS, nożyce do cięcia profili samochodowych typu CC, dwa rozpieracze kolumnowe hydrauliczne, zestaw akcesoriów do rozpieracza typu BS, zawierający: dwa adaptery do łańcuchów ciągnących z hakami, dwa łańcuchy ciągnące i zestaw końcówek oraz łańcuchów.

- zestaw narzędzi ratowniczych o napędzie hydraulicznym. W skład wchodzi przenośny agregat hydrauliczny o napędzie spalinowym, nożyco-rozpieracz (kombi) typu CK, nożyco-rozpieracz (kombi) typu BK, cztery rozpieracze teleskopowe, zestaw akcesoriów do nożyco-rozpieracza typu BK zawierający: dwa adaptery do łańcuchów ciągnących, dwa łańcuchy ciągnące oraz zestaw końcówek i łańcuchów,

- węże hydrauliczne do podłączenia urządzeń o długości 10 mb. każdy wąż. Zestawy węży zakończone obustronnie monozłączem - 3 kpl.,

- węże hydrauliczne do podłączenia urządzeń o długości 5 mb. każdy zestaw. Zestawy węży zakończone obustronnie monozłączem - 3 kpl.,

- węże hydrauliczne do podłączenia urządzeń określonych w zestawach o długości 10 mb. każdy na zwijadle. Zestawy węży zakończone obustronnie monozłączem - 1 kpl.,

- pomocnicze narzędzia ratownicze o napędzie hydraulicznym oraz inne urządzenia pomocnicze: nożyce klasy AC, klin hydrauliczny - ratowniczy, zestaw przecinaczy do nakrętek wraz z pompą hydrauliczną i wężem hydraulicznym zakończonym monozłączem, przecinacz do cięcia prętów, lin, kabli i pedałów w samochodach wraz z pompą hydrauliczną, dwa podnośniki stopowe, wyważacz do drzwi z obrotowym przyłączem do węża oraz pompą hydrauliczną, zaciskacz do rur, cztery wsporniki progowe do rozpieraczy kolumnowych,

- zestaw stabilizacyjnych podpór mechanicznych: dwanaście podpór stabilizacyjnych mechanicznych o różnym zakresie roboczym, dwie podpory do stabilizacji pojazdów, mechaniczne, rozkładane ręcznie. Dodatkowo wyposażona w płytę podstawa podpór z możliwością mocowania pasów mocujących.

- podkłady do stabilizacji pojazdów wykonane z tworzywa sztucznego. W skład zestawu wchodzą różne podkłady i kliny w ilości 24 sztuk,

- plandeki (stanowiska do narzędzi) - 2 szt.,

- zabezpieczenie poduszki powietrznej w kierownicy pojazdu osobowego i ciężarowego (zabezpieczenie przystosowane do różnych średnic koła kierownicy pojazdu) - 2 szt.,

- osłona osoby ratowanej - 2 szt.,

- zestaw pokrowców ochronnych na ostre krawędzie. Skład zestawu: dwa pokrowce mocowane na rzepy, oraz cztery pokrowce mocowane magnesami,

- bezodpryskowa ręczna przecinarka do szyb klejonych,

- przecinarka do szyb z grotem do przebijania szyby klejonej oraz wbudowanym wybijakiem do szyb hartowanych,

- podnośnik zębatkowy mechaniczny ręczny,

- podnośnik hydrauliczny z pompą hydrauliczną i wężem hydraulicznym zakończonym złączem umożliwiającym podłączenie podnośnika hydraulicznego - 2 kpl.,

- zestaw poduszek pneumatycznych wysokociśnieniowych wzmocnionych włóknami aramidowymi (ciśnienie robocze 8÷10 bar) z osprzętem w ilości 10 szt., wężyk z zaworem odcinającym w ilości 10 szt., wąż powietrzny w ilości 6 szt., dwa reduktory ciśnienia z możliwością podłączenia do butli ze sprężonym powietrzem, dwa sterowniki do jednoczesnego sterowania dwiema poduszkami (pompowanie i upuszczanie), cztery zestawy złączek umożliwiających zasilanie sterownika z różnych źródeł sprężonego powietrza, w tym współpracuje ze złączem pneumatycznym pojazdu,

- zestaw poduszek pneumatycznych niskociśnieniowych z osprzętem: cztery poduszki w pokrowcach, cztery węże powietrzne, dwa reduktory ciśnienia z możliwością podłączenia do butli ze sprężonym powietrzem, dwa sterowniki do jednoczesnego sterowania dwiema poduszkami (pompowanie i upuszczanie), dwa zestawy złączek umożliwiających zasilanie sterownika z różnych źródeł sprężonego powietrza, w tym współpracuje ze złączem pneumatycznym pojazdu,

- butla kompozytowa na sprężone powietrze z pokrowcem ochronnym - 6 szt.,

- zestaw pilarek łańcuchowych + zapasowe łańcuchy: pilarka łańcuchowa do drewna z napędem spalinowym, wraz z zapasową prowadnicą i trzy komplety łańcuchów oraz zestawem do ostrzenia łańcucha, pilarka łańcuchowa do drewna z napędem spalinowym, wraz z zapasową prowadnicą i trzy komplety łańcuchów oraz pilarka ratownicza o napędzie spalinowym z łańcuchem widiowym i osłoną prowadnicy z regulacją głębokości cięcia, wraz z zapasową prowadnicą i trzy komplety łańcuchów widiowych,

- zestaw pił tarczowych do stali i betonu oraz zapasowe tarcze tnące i tulejki redukcyjne do tarcz. Skład zestawu: dwie piły tarczowe z napędem spalinowym, z zestawem tarcz zapasowych, w składzie: tarcza ścierna do cięcia stali - 30 szt., tarcza ścierna do cięcia betonu - 30 szt., tarcza diamentowa do kamienia - 10 szt., tarcza ratownicza (widiowa) - 10 szt.,

- piła tarczowa z napędem spalinowym do głębokiego cięcia, z zestawem tarcz zapasowych, w składzie: tarcza obwodowa do betonu - 3 szt. i tarcza obwodowa do materiałów miękkich - 3 szt.,

- piła tarczowa do stali i betonu o napędzie elektrycznym wraz z zapasowymi tarczami ściernymi do stali, betonu i ratowniczymi,

- młot udarowo-obrotowy o napędzie elektrycznym (zasilanie 230 V/AC) wraz z osprzętem i systemem szybkiego mocowania końcówek: końcówki - szpilka, dłuto, łopatka, trzy wiertła widiowe oraz wiertło koronkowe,

- młot udarowo-obrotowy o napędzie spalinowym z zestawem końcówek: grot - szpicak punktowy - 2 szt., grot - dłuto płaskie - 2 szt., grot - dłuto szerokie - 2 szt., grot - końcówka łopata - 1 szt., grot - końcówka wygięta - 1 szt., grot - frezarka do asfaltu - 1 szt. oraz trzy wiertła o różnej długości,

- zestaw elektronarzędzi ręcznych do pracy ciągłej (zasilanie 230 V/AC): wiertarka z możliwością pracy udarowej, szlifierka kątowa, piła szablasta, wkrętarko-wiertarka akumulatorowa, osprzęt do elektronarzędzi: zestaw wierteł do metalu Φ4÷13 mm (stal wysokogatunkowa), zestaw wierteł do drewna Φ8-38, zestaw wierteł do betonu Φ6÷13 mm (stal wysokogatunkowa z końcówkami widiowymi), zestaw tarcz ściernych do cięcia metalu Φ115, Φ125, Φ180, Φ230 - po 5 szt., zestaw tarcz ściernych do cięcia betonu Φ115, Φ125, Φ180, Φ230 - po 5 szt., zestaw tarcz diamentowych do cięcia betonu i kamienia Φ115, Φ125, Φ180, Φ230 - po 1 szt., zestaw brzeszczotów do piły szablastej (do różnych materiałów i różnej gęstości zębów - długość 150÷300 mm) - po 2 szt., zestaw końcówek i osprzętu do wkrętarki (płaskie, krzyżowe, imbusowe, Torx, min. 2 akumulatory, ładowarka sieciowa),

- zestaw narzędzi ślusarskich w wykonaniu nieiskrzącym: 3 sztuki śrubokrętów płaskich (szerokość końcówki: 4, 6, 8 mm), 3 sztuki śrubokrętów krzyżowych (typy: PH-1, PH-2, PH-3), szczypce uniwersalne tzw. kombinerki, cęgi, klucz nastawny rolkowy tzw. francuz, 9 sztuk kluczy płaskich (rozmiary: 8x10, 13x15, 14x17, 16x18, 17x19, 20x22, 21x23, 24x27, 26x28), 9 sztuk kluczy oczkowych (rozmiary: 8x10, 13x15, 14x17, 16x18, 17x19, 20x22, 21x23, 24x27, 26x28), 5 sztuki kluczy sześciokątnych tzw. imbus (rozmiary: 5, 6, 8, 10, 12 mm), młotek ślusarski 1 kg, przecinak,

- zestaw narzędzi nieiskrzących: młotek 1 kg, szczypce uniwersalne, trzy wkrętaki płaskie (szerokość końcówki: 4, 6, 8 mm), trzy wkrętaki krzyżowe (PH-1, PH-2, PH-3) zestaw kluczy płaskich (rozmiary: 8x10, 13x15, 14x17, 16x18, 17x19, 20x22, 21x23, 24x27, 26x28), klucz hydrauliczny typu "żaba", klucz uniwersalny typu "francuz", cęgi, klucze oczkowe (rozmiary: 8x10, 13x15, 14x17, 16x18, 17x19, 20x22, 21x23, 24x27, 26x28) klucze sześciokątne tzw. imbus (rozmiary: 5, 6, 8, 10, 12 mm), przecinak,

- zestaw podręcznego sprzętu burzącego: młot 10 kg., młot 5 kg., siekiera mała 1 kg., siekiera duża 2 kg., nożyce do prętów duże - 2 szt., nożyce do cięcia lin stalowych, bosak ciężki, bosak lekki, bosak podręczny, zbijak do szyb hartowanych - 2 szt., nóż do pasów bezpieczeństwa - 2 szt., kotwica pożarnicza do wyburzania, kilof, szpadel płaski, szpadel sercowy, łopata - 2 szt., szufla, widły, miotła - 4 szt., szczotka uliczna szeroka - 2 szt., szczotka do zamiatania długim włosiem - 2 szt., łom prosty, uniwersalne narzędzie do podważania, ukręcania, cięcia i przebijania elementów konstrukcji metalowych,

- zestaw narzędzi ślusarskich: 4 sztuki śrubokrętów płaskich (szerokość końcówki: 4, 6, 8, 10 mm), 7 sztuk śrubokrętów krzyżowych (typy: PH-1, PH-2, PH-3, PH-4, PZ-1, PZ-2, PZ-3), szczypce uniwersalne tzw. kombinerki, cęgi, 2 sztuki kluczy nastawnych rolkowych tzw. francuz, 12 sztuk kluczy płaskich (rozmiary: 8x10, 9x11, 12x14, 13x15, 14x17, 16x18, 17x19, 20x22, 21x23, 24x27, 26x28, 30x32), 12 sztuk kluczy oczkowych (rozmiary: 8x10, 9x11, 12x14, 13x15, 14x17, 16x18, 17x19, 20x22, 21x23, 24x27, 26x28, 30x32), 7 sztuk kluczy sześciokątnych tzw. imbus (rozmiary: 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12 mm), 7 sztuk kluczy typu TORX (rozmiary: T-10, T-15, T-20, T-25, T-30, T-40, T-50), 2 sztuki młotka ślusarskiego (o wadze 1 i 2 kg.), przecinak,

- zestaw podręcznego sprzętu burzącego, nieiskrzącego: łom - 2 szt., szpadel, łopata, kilof, przecinak,

- wciągarka linowa (przenośna) wraz z akcesoriami,

- taśma napinająca (z tzw. grzechotką) dwuczęściowa - 4 szt.,

- wciągarka łańcuchowa mechaniczna wraz z liną,

- podkłady do stabilizacji pojazdów wykonane z tworzywa sztucznego. Skład zestawu: podkład schodkowy - 2 szt., kliny - 8 szt., podkłady - 6 szt.,

- zestaw ratownictwa medycznego R1,

- defibrylator AED automatyczny z elektrodami dla osoby dorosłej i dziecka,

- pulsoksymetr z funkcją obrotową,

- nosze podbierakowe, nożycowe (z pasami mocującymi),

- nosze sanitarne składane,

- kamizelka usztywniająca do transportu rannych w trudno dostępnych miejscach - 2 szt.,

- koc wełniany - 6 szt.,

- kompletny nadciśnieniowy aparat powietrzny z butlą (6 dm³ i 300 bar) oraz maską panoramiczną, umożliwiający podłączenie do urządzenia ucieczkowego chroniącego drogi oddechowe osoby ratowanej - 3 kpl.,

- sygnalizator bezruchu - 3 kpl.,

- zestaw ratownictwa wysokościowego: trójnóg ratowniczy wykonany z aluminium, wyciągarka ręczna z automatycznym hamulcem, trójkąt ewakuacyjny z pełną uprzężą roboczą, wyściełanym pasem biodrowym oraz pasami ud i z podwójnymi sprzączkami do regulacji na piersiach, w talii i wokół ud, lina dynamiczna o długości 100 mb,

- akcesoria do zestawu ratownictwa wysokościowego: karabinki zakręcane stalowe - owal, 30 kN - 5 szt., karabinki automatyczne stalowe - owal, 50 kN - 5 szt., bloczek zwrotny, uprząż alpinistyczna biodrowo-piersiowa (rozmiar regulowany 170÷185 cm) - bezpieczeństwa z pasem biodrowym i uprzężą biodrową do pracy w podwieszeniu - 2 szt., czołówka diodowo - halogenowa - 2 szt., kask wspinaczkowy - 2 szt., taśmy stanowiskowe o długości 60, 80, 120, 150 cm, rolka krawędziowa - 2 szt., torba transportowa o poj. 15 l - 2 szt.,

- ubranie specjalne chroniące przed czynnikami chemicznymi - 4 kpl.,

- spodnie dla pilarza z ochroną przed przecięciem - 2 pary,

- okulary ochronne - 6 szt.,

- rękawice chemoodporne o wysokiej wytrzymałości mechanicznej - 6 par,

- rękawice robocze z warstwą antypoślizgową - 6 par,

- kalosze chemoodporne wysokie - 3 kpl.,

- kalosze ze spodniami do brodzenia (spodnio-wodery) - 2 pary,

- szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym i uprzężą biodrową do pracy w podwieszeniu - 2 szt.,

- nakolanniki "taktyczne" - 2 pary,

- kamizelka asekuracyjna "kapok" - 2 szt.,

- ubranie do pracy w wodzie PSP - 2 kpl.,

- worki foliowe na zwłoki - 3 kpl.,

- drabina nasadkowa aluminiowa,

- drabina słupkowa,

- rozkładana, aluminiowa platforma ratownicza,

- wentylator nadmuchowo-wyciągowy z napędem elektrycznym, z kompletem rękawów, z zestawem obejm łączących,

- zestaw do znakowania miejsca działań: znaki drogowe z rozkładanymi podstawkami (A-15, A-30, A-34, B-2, B-20, B-33, C-9 i C-10 - te dwa znaki mogą być wykonane jako jeden znak obrotowy, "30 km/h", "Zakaz używania ognia otwartego", "Uwaga wypadek", tarcza sygnałowa do kierowania ruchem (lizak) - 2 szt., pachołki ostrzegawcze - 6 szt., taśma ostrzegawcza w rolce 500 m (na szpuli) - 2 szt., stojak do taśmy ostrzegawczej z podstawką - 10 szt., szpilki pod taśmę ostrzegawczą (możliwość wbijania w ziemię i ustawiania na twardym podłożu) - 10 szt., zestaw oświetleniowy do znakowania terenu akcji - 5 sztuk lamp LED zasilanych akumulatorowo, ładowarka zasilana z instalacji pojazdu oraz ładowarka zasilana 230V - 2 kpl., błyskowe lampy ostrzegawcze (żółte) z zasilaniem akumulatorowym - 4 szt., ładowarka do lamp ostrzegawczych z możliwością zasilania z instalacji samochodu i sieci 230V,

- taśmy napinające (z grzechotką) - 8 szt.,

- belka drewniana o wymiarach 2000x100x100 mm. - 2 szt.,

- zestaw sprzętu pomiarowego: miernik wielogazowy, uniwersalny detektor wycieku gazów i par wybuchowych, detektor do lokalizacji prętów zbrojeniowych i pomiaru grubości otuliny, urządzenie do wykrywania z odległości nieekranowanych przewodów pod napięciem przemiennym do częstotliwości 100 Hz, wyposażony w świetlny i dźwiękowy sygnał ostrzegawczy, detektor prądu przemiennego, laserowy miernik odległości,

- kamera termowizyjna, w komplecie: akumulatory - 2 kpl., walizka ochronna, ładowarka sieciowa, 230V AC, osłona termoizolacyjna zabezpieczająca przed działaniem bardzo wysokiej temperatury i zabrudzeniem, instrukcja obsługi kamery w języku polskim, oprogramowanie umożliwiające zgrywanie obrazu na dysk komputera,

- zestaw do usuwania niewielkich rozlewisk paliwa i płynów eksploatacyjnych: urządzenie ciśnieniowe do podawania dyspergentu, dyspergent do zmywania zanieczyszczeń ropopochodnych - 20 l, sorbent mineralny do substancji ropopochodnych - 40 kg., rękaw sorbcyjny do substancji ropopochodnych - 3 szt., poduszka sorbcyjna do substancji ropopochodnych - 5 szt., urządzenie do mechanicznego rozkładania sorbentu,

- narzędzie wielofunkcyjne umożliwiające m.in. przecinanie pasów bezpieczeństwa, wybijanie szyb samochodowych, dokręcanie łączników węży tłocznych - 2 szt.,

- bosak dielektryczny,

- tuba nagłaśniająca z zasilaniem akumulatorowym wraz z ładowarką,

- gaśnica proszkowa 6 kg.,

- gaśnica CO₂ - 5 kg.,

- koc gaśniczy - 2 szt.,

- parawan do zasłaniania ofiar wypadków,

- uniwersalna skrzynka narzędziowa na dodatkowy osprzęt uzupełniający (pusta) - 3 szt.,

- kanister na paliwo dla sprzętu o pojemności 20 l.,

- kanister na paliwo dla sprzętu o pojemności 10 l. - 2 szt.,

- kanister na paliwo dla sprzętu o pojemności 5 l. - 2 szt.,

- linka strażacka ratownicza - 2 szt.,

- hol sztywny o parametrach umożliwiających holowanie pojazdów ciężarowych,

- linka holownicza stalowa.

Oprócz powyższego wyposażenia w samochodzie znalazły się też m.in. latarki oraz sprzęt łączności.


Tekst i zdjęcia: PNT.INFO.PL
Źródło: KW PSP Wrocław; PNT.INFO.PL

Zobacz też...