rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 08.05.2018 godz. 07:37:39

Groźne zderzenie samochodu osobowego z ciężarówką na obwodnicy Nowego Tomyśla - dwie osoby trafiły do szpitalaWe wtorek, 8 maja 2018 roku, około godziny 4:45, na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej numer 305, będącej w tym miejscu obwodnicą Nowego Tomyśla, z ulicą Zbąszyńską, doszło do bardzo groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Poruszający się od strony Nowego Tomyśla samochód osobowy marki Renault Clio wjechał na skrzyżowanie i z impetem uderzył w przedni bok poruszającego się od strony Opalenicy ciągnika siodłowego marki Daf z naczepą.

Do zdarzenia zostały zadysponowane służby ratunkowe w sile dwóch zastępów straży pożarnej z JRG Nowy Tomyśl, zastęp z OSP Bukowiec, a także dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego. Na miejsce skierowano też patrol z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu.

Po dojeździe straży pożarnej na miejsce zdarzenia okazało się, że samochód osobowy znajduje się w przydrożnym rowie na lewym boku, natomiast samochód ciężarowy zatrzymał się na pasie ruchu około 150 metrów za skrzyżowaniem w kierunku Bolewicka. Samochodem osobowym podróżowało dwóch mężczyzn, natomiast ciężarówką podróżował tylko kierowca, który wyruszył z Bukowca w trasę do Belgii.

Jeden mężczyzna wydostał się z samochodu osobowego przed przybyciem na miejsce zdarzenia straży pożarnej, natomiast drugi mężczyzna był uwięziony w pojeździe. Strażacy natychmiast przystąpili do wykonania dostępu do tej osoby oraz udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy, po czym został on przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Obie osoby podróżujące samochodem osobowym z obrażeniami zostały przetransportowane do Szpitala Powiatowego w Nowym Tomyślu. Kierowcy samochodu ciężarowego nic się nie stało.

W wyniku zderzenia, w ciągniku siodłowym uszkodzeniu uległa m.in. przednia opona oraz zbiornik paliwa. Ciężarówka po zderzeniu z tego powodu zjechała gwałtownie na prawe pobocze, lecz kierowca zachował "zimną krew", nie hamował, by nie doprowadzić do przewrócenia zestawu w przydrożnym rowie, tylko powoli wrócił na pas drogi, uderzając tylko w tablicę znajdującą się przy drodze. Z uszkodzonego zbiornika po uderzeniu na drogę zaczął wyciekać olej napędowy. Strażacy zatamowali wyciek i dodatkowo na miejsce dojechał samochód ratownictwa technicznego z przyczepą dekontaminacyjną z JRG Nowy Tomyśl. Wtedy strażacy wypompowali pozostały w zbiornikach olej napędowy do beczek.

W czasie gdy doszło do zderzenia, na sygnalizatorach świetlnych, które znajdują się na tym skrzyżowaniu, pulsował sygnał żółty, co oznacza, że należało stosować się do znaków drogowych, a więc to samochód osobowy zobowiązany był do zastosowania się do znaku STOP. Dokładne okoliczności zdarzenia ustalane będą przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu, którzy również po pewnym czasie zostali zadysponowani do tego zdarzenia.

Ruch w miejscu zdarzenia odbywał się z utrudnieniami i od samego początku był on kierowany przez policjantów. O zdarzeniu powiadomiono także zarządcę drogi, a więc Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, ponieważ droga było poważnie zanieczyszczona m.in. przez olej napędowy oraz uszkodzony został znak.


Tekst i zdjęcia: PNT.INFO.PL

Zobacz też...