rsslogo

DODAŁ: JK i KM | 06.05.2018 godz. 00:40:00

Międzynarodowy Dzień Strażaka - wozy bojowe z JRG Nowy Tomyśl przejechały alarmowo przez miasto [WIDEO]4 maja tradycyjnie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. W tym dniu szczególnie pamiętamy właśnie o tej służbie mundurowej, która od wielu lat cieszy się największym zaufaniem Polaków. Dzieje się tak dlatego, ponieważ obywatele wiedzą, że gdy tylko ich życie, zdrowie czy też mienie będzie zagrożone, to jako pierwsi na pomoc ruszą im właśnie strażacy. Przez lata służba tych ludzi zupełnie się zmieniła i teraz szczególne poświęcenie strażaków widzimy na co dzień w różnych sytuacjach, od tych oczywistych, czyli pożarów, przez wypadki komunikacyjne, katastrofy budowlane, powodzie i podtopienia czy np. skutki wichur. Strażacy to specjaliści, od zapewnienia nam bezpieczeństwa. "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek", to najważniejsza dewiza wszystkich strażaków. Właśnie w tym dniu, a więc rokrocznie 4 maja, wszyscy kierują swoje ogromne podziękowania dla strażaków z Państwowej Straży Pożarnej oraz dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych, za ich codzienny trud i poświęcenie.

W tym roku dzień ten przypadł w piątek. Tradycyjnie w tym dniu odbyły się na terenie powiatu nowotomyskiego uroczystości z nim związane, odprawiono wiele Mszy św. w intencji właśnie strażaków. W wielu miejscowościach odbyły się też przejazdy samochodów strażackich po miastach czy też wioskach.

Tradycyjnie już największy taki przejazd, w godzinach wieczornych, odbywa się na terenie Nowego Tomyśla. Nowotomyscy strażacy w ten charakterystyczny sposób przypominają co roku mieszkańcom miasta o swoim święcie. O godzinie 20:00 sprzed siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu wyruszyła kolumna samochodów strażackich będących na wyposażeniu nowotomyskiej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej. Na samym końcu tej kolumny poruszał się po raz pierwszy pojazd marki Żuk z przyczepką, który nie jest już w podziale bojowym żadnej jednostki, lecz to prywatny pojazd jednego z mieszkańców Glinna. Wszystkie samochody poruszały się oczywiście alarmowo, a więc z włączoną sygnalizacją świetlną i dźwiękową.

Co roku przejazd wozów straży pożarnej budzi spore zainteresowanie nowotomyślan, a najbardziej podoba się on oczywiście najmłodszym mieszkańcom miasta. W tym roku pogoda dopisała i na całej trasie przejazdu można było spotkać wiele osób, chcących zobaczyć to ciekawe wydarzenie.

Po zakończonym przejeździe, przez kilkadziesiąt minut, przed siedzibą nowotomyskich strażaków można było podziwiać samochody strażackie, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia czy wejść do kabiny wozu bojowego, z czego chętnie korzystały szczególnie dzieci.

Portal PNT.INFO.PL tradycyjnie nagrał w kilku miejscach tegoroczny przejazd kolumny wozów strażackich. Po raz pierwszy publikujemy też nagranie z drona. Filmy z przejazdu oraz kilka zdjęć znajdują się poniżej.

Samochody, które poruszały się w tegorocznej kolumnie to:
- pilotażowo dwa motocykle z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu,
- lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy,
- lekki samochód ratownictwa technicznego,
- lekki samochód do przewozu osób,
- średni samochód ratownictwa technicznego,
- podnośnik hydrauliczny,
- średni samochód ratowniczo-gaśniczy,
- ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy,
- prywatny pojazd mieszkańca Glinna marki Żuk wraz z przyczepką.

Trasa przejazdu kolumny była następująca:
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu, ul. Komunalna, pl. Niepodległości, ul. Zbąszyńska, ul. 3-go Stycznia, ul. Janusa, Rondo Osiedlowe, ul. Musiała, rondo (przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu), ul. Tysiąclecia, Rondo Aesculap Chifa, ul. Piłsudskiego, pl. Chopina, ul. Poznańska, Rondo Tadeusza Kościuszki, ul. Tadeusza Kościuszki, ul. Długa, pl. Niepodległości, ul. Komunalna, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu.


Tekst, zdjęcia i wideo: PNT.INFO.PL

Zobacz też...