rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 07.03.2018 godz. 19:46:33

Siedem zdarzeń na drogach naszego powiatu odnotowanych przez służby ratunkowe w jednym dniuZmiana warunków pogodowych, polegająca na wzroście temperatury i opadach śniegu, miała istotny wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach powiatu nowotomyskiego w środę, 7 marca 2018 roku. Od wczesnych godzin rannych telefon alarmowy w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu rozdzwonił się na dobre.

Około godziny 6:00, służby ratunkowe zostały zadysponowane do zdarzenia drogowego z udziałem pięciu pojazdów, w tym jednego samochodu dostawczego. Miało to miejsce na drodze wojewódzkiej nr 302, pomiędzy Jastrzębskiem Starym, a skrzyżowaniem z drogą Chrośnica - Łomnica, w okolicach miejscowości Nowe Jastrzębsko. Na szczęście poza uszkodzonymi pojazdami, tylko jedna osoba została po wstępnych badaniach zakwalifikowana do transportu do nowotomyskiego szpitala. W działaniach ratowniczych polegających na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej brały udział zastępy straży pożarnej z JRG Nowy Tomyśl i OSP Chrośnica oraz Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.

Do kolejnego zdarzenia drogowego doszło na drodze powiatowej Lwówek - Opalenica, pomiędzy miejscowością Chraplewo, a Pakosław. Służby ratunkowe zgłoszenie o tym zdarzeniu otrzymały około godziny 7:00. W tym przypadku niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych zakończyło się wypadnięciem z drogi samochodu Seat Toledo do przydrożnego lasku. Kierujący nie doznał żadnych obrażeń. Na miejscu zdarzenia pojawili się zadysponowani strażacy z JRG Nowy Tomyśl i OSP Kuślin. Działania podczas tego zdarzenia ograniczyły się tylko do odłączenia akumulatora i zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

Praktycznie w tym samym czasie doszło do kolejnych dwóch zdarzeń drogowych, na tej samej drodze powiatowej Lwówek - Opalenica. W okolicach Michorzewa z drogi wypadł Deawoo Lanos, natomiast niedaleko Rudnik - Fiat Panda. W tych przypadkach kierowcy opuścili pojazdy o własnych siłach nie doznając żadnych obrażeń. Działania przekierowanego zastępu z JRG Nowy Tomyśl i zadysponowanej jednostki OSP Opalenica polegały na odłączeniu akumulatorów i zabezpieczeniu miejsca zdarzeń.

Podczas powyższych zdarzeń, zastęp strażaków z OSP Bukowiec, zabezpieczał operacyjnie rejon JRG w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu. O godzinie 7:30, zastęp ten udał się na drogę wojewódzką nr 308, aby usunąć z drogi plamę substancji ropopochodnej.

W krótkich odstępach czasowych dochodzi do kolejnego zdarzenia drogowego. Tym razem w miejscowości Strzyżewo, około godziny 7:45, mało szczęścia w tych trudnych warunkach pogodowych miała kobieta, mieszkanka Trzciela, której pojazd wpadł w poślizg i zjechał z drogi, uderzając następnie w betonowy płot. Na szczęście oprócz uszkodzonego pojazdu i ogrodzenia, kierująca pojazdem nie doznała żadnych obrażeń. Do działań ratowniczych zadysponowani zostali strażacy z OSP Zbąszyń i OSP Strzyżewo oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. Strażacy zabezpieczyli miejsce kolizji i odłączyli akumulator w uszkodzonym pojeździe. Uczestniczka zdarzenia po zbadaniu przez ratowników medycznych odmówiła dalszej pomocy.

To nie koniec czarnej serii zdarzeń drogowych na drogach powiatu nowotomyskiego w tym dniu. Około godziny 9:40, w Opalenicy, na ulicy 3 maja, doszło do czołowego zderzenia samochodu Kia Rio z Mercedesem Sprinterem. Pojazdami podróżowali tylko kierowcy. Do zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy straży pożarnej z JRG Nowy Tomyśl i dwa zastępy z OSP Opalenica, a także Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja. Po wstępnych badaniach na miejscu zdarzenia, decyzją ratowników medycznych, kierująca samochodem osobowym została przetransportowana na szczegółowe badania do Szpitala Powiatowego w Nowym Tomyślu. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz na usunięciu z drogi pozostałości powypadkowych i rozlanych płynów eksploatacyjnych. Na czas czynności ratowniczych i dochodzeniowych Policja wyznaczyła objazdy. Podczas tego zdarzenia, zastęp strażaków z OSP Boruja Kościelna, zabezpieczał operacyjnie rejon JRG w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu.

Na tym ilość zdarzeń drogowych w wypadkową środę się nie skończyła. O godzinie 13:12, zastępy straży pożarnej z JRG Nowy Tomyśl zostały zadysponowane do kolizji drogowej w miejscowości Sękowo. W zdarzeniu, w którym udział wzięły trzy pojazdy nikt nie ucierpiał, za wyjątkiem uszkodzonych samochodów. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, udrożnieniu drogi i na usunięciu elementów pokolizyjnych oraz płynów eksploatacyjnych z powierzchni jezdni.

Poniżej zdjęcia z większości zdarzeń drogowych w tym dniu.

Zdarzenie z udziałem pięciu pojazdów na drodze wojewódzkiej nr 302:

Zdarzenie na drodze powiatowej Lwówek - Opalenica w okolicach Michorzewa:

Zdarzenie na drodze powiatowej Lwówek - Opalenica w okolicach Rudnik:

Zdarzenia w miejscowości Strzyżewo:

Zdarzenie w miejscowości Opalenica:

Tekst: PSP Nowy Tomyśl; PNT.INFO.PL
Zdjęcia: PSP Nowy Tomyśl; OSP Zbąszyń; OSP Opalenica
Źródło: PSP Nowy Tomyśl; PNT.INFO.PL

Zobacz też...