rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 04.03.2018 godz. 22:17:00

Groźny tlenek węgla zaatakował - 10 osób z Nowego Tomyśla i Opalenicy trafiło do szpitaliW ciągu kilku godzin do szpitali w Nowym Tomyślu, Grodzisku Wlkp. oraz Poznaniu trafiło aż 10 osób z terenu powiatu nowotomyskiego, którzy w dwóch zdarzeniach podtruli się tlenkiem węgla.

Do pierwszego zdarzenia doszło w sobotę, 3 marca 2018 roku, w jednym z bloków na Osiedlu Stefana Batorego w Nowym Tomyślu. O godzinie 22:00, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu przyjęło zgłoszenie o złym samopoczuciu osób w jednym z mieszkań. Ze zgłoszenia wynikało, że do takiego złego samopoczucia doszło podczas kąpieli jednej z osób. W przypadku gazowego przepływowego podgrzewacza wody, wskazywało to na duże prawdopodobieństwo wystąpienia śmiertelnego tlenku węgla.

Na miejsce natychmiast zostały zadysponowane dwa zastępy straży pożarnej z JRG Nowy Tomyśl oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Urządzenia pomiarowe strażaków potwierdziły w mieszkaniu obecność tlenku węgla na niebezpiecznym poziomie. Mieszkańcy zostali ewakuowani na klatkę schodową. Strażacy przystąpili do przewietrzania pomieszczeń oraz sprawdzone zostały inne mieszkania w tej klatce schodowej - przede wszystkim nad i pod mieszkaniem, w którym stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla. Mierniki potwierdziły obecność czadu także i właśnie w mieszkaniach znajdujących się poniżej i powyżej.

Pięć osób z mieszkania, w którym doszło do powstania tlenku węgla zostało przetransportowanych do szpitala. Były to trzy osoby dorosłe - 42-letni mężczyzna, 39-letnia kobieta oraz jeszcze jedna kobieta, a także 8-letni chłopiec i 14-letnia dziewczyna.

Strażacy przewietrzyli wszystkie mieszkania w których stwierdzono występowanie tlenku węgla, ciągle kontrolując miernikiem stężenie czadu, aż do momentu, kiedy bezpiecznie mieszkańcy mogli powrócić do swoich mieszkań. Strażacy udzielili też kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym.

Zarządca obiektu zadeklarował kontrolę gazowego podgrzewacza wody, w którym doszło do wystąpienia tlenku węgla oraz na kontroli wentylacji w tej klatce schodowej.

Już po nieco ponad dwóch godzinach, w niedzielę, 4 marca 2018 roku, o godzinie 0:02, ponownie służby ratunkowe dostały zgłoszenie o podejrzeniu wystąpienia tlenu węgla, jednak tym razem w budynku jednorodzinnym, zlokalizowanym przy ulicy Półwiejskiej w Opalenicy.

Na miejsce zadysponowano po jednym zastępie strażaków z JRG Nowy Tomyśl, JRG Grodzisk Wlkp. i OSP Opalenica oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

W tym przypadku okazało się, że "sprawcą" powstania tlenku węgla w budynku była nagrzewnica gazowa, która pracowała w jednym z zamkniętych pokoi, w celu wysuszenia ścian podczas prowadzonych prac remontowych. Niestety podczas pracy urządzenia powstało wysokie stężenie tlenku węgla, którego poziom był już bardzo niebezpieczny.

Do pomocy ratownikom na miejsce zdarzenia zadysponowano drugi zastęp strażaków z OSP Opalenica. Strażacy przewietrzyli cały budynek kontrolując stężenie tlenku węgla oraz udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

W tym przypadku również pięć osób przebywających w domu trafiło do szpitali - jedna z nich na Oddział Toksykologii w Poznaniu, dwie do Szpitala Powiatowego w Nowym Tomyślu i dwie do Szpitala Powiatowego w Grodzisku Wlkp. Wszystkie te osoby były dorosłe.

Zastęp strażaków z OSP Boruja Kościelna, podczas działań prowadzonych przez strażaków z JRG Nowy Tomyśl w Opalenicy, zabezpieczał operacyjnie rejon JRG w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu.
Tekst: PNT.INFO.PL
Źródło: PSP Nowy Tomyśl; PNT.INFO.PL

Zobacz też...