rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 04.10.2017 godz. 00:07:58

Rozstrzygnięto przetarg na wymianę 317 opraw oświetlenia ulicznego na LED-owe - koszt inwestycji to blisko 1,5 mln złUrząd Miejski w Nowym Tomyślu rozstrzygnął przetarg na inwestycję pn. "Modernizacja sieci elektroenergetycznej kablowej wraz z oświetleniem na terenie Miasta i Gminy Nowy Tomyśl na oświetlenie energooszczędne w technologii LED".

Zakres zamówienia obejmuje montaż słupów, montaż opraw oświetleniowych oraz remont kablowej linii oświetleniowej.

Zadanie obejmuje swym zasięgiem cztery rejony: Nowy Tomyśl: osiedle Batorego, osiedle Północ i ulicę Wypoczynkową (rejon bloków zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Nowym Tomyślu) oraz Paproć: ul. Kręta, Promienista i Wypoczynkowa.

Do oświetlenia ulicznego zaprojektowano słupy aluminiowe o wysokości 5 metrów, 7 metrów oraz 8 metrów przystosowane do montażu na fundamencie prefabrykowanym, wszystkie anodowane. Oprawy drogowe mają mieć moc 35W i 77W ze źródłem światła LED. Projektuje się także oprawy parkowe ze źródłem światła LED o mocy 28W i 53W.

Dodać w tym miejscu należy, że Gmina Nowy Tomyśl kilka miesięcy temu w ramach zadania "Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej w zakresie rozbudowy i modernizacji oświetlenia zewnętrznego na terenie miasta i gminy Nowy Tomyśl" opracowała projekty m.in. na to zadanie. Zostały one sporządzone w taki sposób, aby Gmina Nowy Tomyśl mogła aplikować o dofinansowanie tej inwestycji w ramach Programu Priorytetowego "LED – Oświetlenie energooszczędne" ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Udało się uzyskać pożyczkę w wysokości 889.190,00 zł z możliwością umorzenia do 40%. Dokonano otwarcia ofert w przetargu na tę inwestycję. Bezpośrednio przed otwarciem ofert poinformowano, że na sfinansowanie zadanie Urząd Miejski w Nowym Tomyślu zamierza przeznaczyć kwotę 1.747.238,40 zł brutto.

Wpłynęły trzy następujące oferty:


Jako najkorzystniejsza wybrana została oferta firmy SIGMA ELECTRO-NETWORKS Sp. z o.o. z Nowego Tomyśla. Cena wybranej oferty, a więc i koszt całego przedsięwzięcia to 1.492.125,83 zł brutto.
Poniżej tabela z przyznaną punktacją w postępowaniu przetargowym:


Wymagany termin zakończenia prac to 15 grudnia 2017 roku. Jak po modernizacji zmieni się bilans mocy i ile opraw oświetleniowych w danych rejonach zostanie wymienionych? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Bilans mocy na osiedlu Batorego w Nowym Tomyślu:
- nowe oprawy LED: 164 sztuki opraw o mocy 5755W
- demontowane oprawy: 164 sztuki opraw o mocy 20300W
A więc po modernizacji mniej o 14545W.

A jak wygląda zużycie energii w projektowanym oświetleniu? Aktualnie na osiedlu Batorego w Nowym Tomyślu przy świeceniu przez 4150 godzin oświetlenie zużywa 84.245 MWh energii elektrycznej, natomiast po wymianie będzie to 23.883 MWh, co daje mniej aż o 60.362 MWh. Na osiedlu Batorego w ramach inwestycji wymieniony zostanie też przewód o długości łącznej 6332 metrów.

Bilans mocy na osiedlu Północ w Nowym Tomyślu:
- nowe oprawy LED: 100 sztuk opraw o mocy 4176W
- demontowane oprawy: 100 sztuk opraw o mocy 11125W
A więc po modernizacji mniej o 6949W.

A jak wygląda zużycie energii w projektowanym oświetleniu? Aktualnie na osiedlu Północ w Nowym Tomyślu przy świeceniu przez 4150 godzin oświetlenie zużywa 46.169 MWh energii elektrycznej, natomiast po wymianie będzie to 17.330 MWh, co daje mniej aż o 28.838 MWh. Na osiedlu Północ w ramach inwestycji wymieniony zostanie też przewód o długości łącznej 4393 metrów.

Bilans mocy na ulicy Wypoczynkowej - rejon bloków zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Nowym Tomyślu:
- nowe oprawy LED: 29 sztuk opraw o mocy 812W
- demontowane oprawy: 29 sztuk opraw o mocy 3625W
A więc po modernizacji mniej o 2813W.

A jak wygląda zużycie energii w projektowanym oświetleniu? Aktualnie na ulicy Wypoczynkowej - rejon bloków zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Nowym Tomyślu, przy świeceniu przez 4150 godzin oświetlenie zużywa 15.044 MWh energii elektrycznej, natomiast po wymianie będzie to 3.370 MWh, co daje mniej aż o 11.674 MWh. W tym rejonie w ramach inwestycji wymieniony zostanie też przewód o długości łącznej 1115 metrów.

Bilans mocy na ulicach: Krętej, Promienistej i Wypoczynkowej w Paproci:
- nowe oprawy LED: 24 sztuki opraw o mocy 840W
- demontowane oprawy: 24 sztuki opraw o mocy 1680W
A więc po modernizacji mniej o 840W.

A jak wygląda zużycie energii w projektowanym oświetleniu? Aktualnie na ulicy: Krętej, Promienistej i Wypoczynkowej w Paproci, przy świeceniu przez 4150 godzin oświetlenie zużywa 6.972 MWh energii elektrycznej, natomiast po wymianie będzie to 3.486 MWh, co daje mniej aż o 3.486 MWh. W przypadku tych ulic wymianie ulegają tylko oprawy (będą to oprawy drogowe o mocy 35W każda), natomiast słupy oraz sieć kablowa pozostają te, które znajdują się aktualnie.

Łącznie w ramach tej inwestycji zamontowanych zostanie 317 nowych opraw energooszczędnych w technologii LED oraz wymieniony zostanie przewód kablowy o długości łącznej 11840 metrów. Wszystkie oprawy, które zostaną zdemontowane, mają łączną moc 36730W, natomiast po modernizacji wyniesie ona tylko 11583W, a więc mniej o 25147W. Przy świeceniu przez 4150 godzin dotychczasowe oświetlenie zużywa łącznie 152.430 MWh, natomiast po modernizacji będzie to tylko 48.069 MWh, a więc mniej aż o 104.361 MWh.

Istniejąca infrastruktura (uchwyty flagowe, przewody telekomunikacyjne, kamery monitoringu itp.) z demontowanych słupów zostanie przeniesiona oraz zamontowana na projektowane słupy wykorzystując do tego taśmę montażową stalową ocynkowaną.
Tekst: PNT.INFO.PL
Źródło: UMiG Nowy Tomyśl; PNT.INFO.PL

Zobacz też...
Nowy Tomyśl - kolejne kroki w sprawie budowy wiaduktu - Gmina Nowy Tomyśl zleci wykonanie dokumentacji projektowej

Nowy Tomyśl - kolejne kroki w sprawie budowy wiaduktu - Gmina Nowy Tomyśl zleci wykonanie dokumentacji projektowej

Popękane tarcze hamulcowe w naczepie - WITD zatrzymał dowód rejestracyjny

Popękane tarcze hamulcowe w naczepie - WITD zatrzymał dowód rejestracyjny

49-letni mężczyzna spadł z dachu na betonowy strop - doznał najprawdopodobniej urazu kręgosłupa

49-letni mężczyzna spadł z dachu na betonowy strop - doznał najprawdopodobniej urazu kręgosłupa

Zderzenie dwóch samochodów na drodze gruntowej - 24-letni kierowca samochodu miał ponad 2,9 promila

Zderzenie dwóch samochodów na drodze gruntowej - 24-letni kierowca samochodu miał ponad 2,9 promila

Budowa ścieżki rowerowej z Nowego Tomyśla do Borui Kościelnej coraz bliżej - Gmina Nowy Tomyśl opracowuje dokumentację projektową

Budowa ścieżki rowerowej z Nowego Tomyśla do Borui Kościelnej coraz bliżej - Gmina Nowy Tomyśl opracowuje dokumentację projektową

Trwa budowa nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Opalenicy za ponad 4,5 mln zł [AKTUALIZACJA - NOWE ZDJĘCIA]

Trwa budowa nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Opalenicy za ponad 4,5 mln zł [AKTUALIZACJA - NOWE ZDJĘCIA]