rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 11.10.2017 godz. 02:17:00

Trwa budowa nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Opalenicy za ponad 4,5 mln zł [AKTUALIZACJA - NOWE ZDJĘCIA]W Opalenicy od kilku miesięcy trwają prace związane z zadaniem inwestycyjnym pn. "Budowa budynku energooszczędnej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej z parkingiem i niezbędną infrastrukturą techniczną".

Głównym Wykonawcą obiektu jest firma Budownictwo M.Całus Sp. z o.o., Spółka komandytowa z Borui Nowej. Koszt tej budowy to 4.521.820,31 zł brutto (3.676.276,68 zł netto).

Przypomnijmy, że przedmiotem inwestycji jest budowa budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej z parkingiem i niezbędną infrastrukturą techniczną oraz przyłączy i masztu radiostacji na dz. nr 1537/1 przy ul. Młyńskiej w Opalenicy. Projektowany budynek w rzucie poziomym ukształtowany jest na planie prostokąta o wymiarach ok. 57,5x14,8 m, podzielony ścianą oddzielenia pożarowego na dwie części: dwukondygnacyjną i parterową.

W pierwszej dwukondygnacyjnej mieszczą się pomieszczenia socjalno - magazynowo - biurowe wraz z salą wielofunkcyjną z zapleczem na piętrze. Druga część stanowi zamknięty garaż czterostanowiskowy dostosowany do potrzeb wozów bojowych straży pożarnej. Na parterze budynku zlokalizowano pomieszczenia OSP w których skład wchodzi zespół szatni, przestrzeń wypoczynkowa, biuro z punktem alarmowym oraz towarzyszące im pomieszczenia magazynowania i konserwacji sprzętu strażackiego. Część ta dostępna jest z osobnego wejścia przeznaczonego do użytkowania wyłącznie przez strażaków. Ponadto na parterze znajduje się także reprezentacyjny hol wejściowy prowadzący do sali wielofunkcyjnej. Piętro budynku na które można dostać się windą lub schodami ma funkcję sali wielofunkcyjnej i pomieszczeń jej towarzyszących, w tym zespołu sanitarnego.

Zaprojektowano wjazd i dojście do budynku od ul. Młyńskiej. Przed budynkiem od ul. Młyńskiej zaprojektowano skwer publiczny z niego wokół placu manewrowego i przez drogę wyjazdową straży poprowadzono ciąg pieszy przez mostek nad ciekiem wodnym, w kierunku ul. Gimnazjalnej. Przejście ciągu pieszego przez drogę którą poruszać się mogą wozy straży jadące na akcję zabezpieczono szykanami. Przy skwerze od ul. Młyńskiej zlokalizowano miejsca postojowe do obsługi budynku z dojazdem bezpośrednio z drogi dojazdowej dla straży pożarnej. Plac przed garażami służy jako manewrowy dla wozu straży pożarnej ale również jako droga pożarowa do budynku remizy. Za budynkiem od strony północnej zlokalizowany został maszt radiostacji będący wyposażeniem remizy. Za budynkiem wyznaczono utwardzone dojście do pomieszczeń technicznych.

Ze względu na niekorzystne warunki gruntowe panujące na terenie inwestycji budynek posadowiony zostanie pośrednio za pomocą kolumn przemieszczeniowych Φ400 mm, które stanowią podparcie dla belkowego rusztu fundamentowego oraz płyty fundamentowej.

Budynek dzięki łukowemu dachowi przypomina kształtem wycinek profilu skrzydła samolotu. Zaczyna się wysuniętym zadaszeniem nad wejściem do sali a kończy nisko nad ziemią tworząc wiatę pod którą miejsce znalazło wyposażenie techniczne budynku. Pod zadaszeniem spoczywa korpus budynku, który od ulicy Młyńskiej jest wyoblony, co dodaje mu dynamiki. Niektórym przypominać będzie port lotniczy Ławica, innym jakiś nowoczesny biurowiec. Może się podobać lub nie, ale to będzie Nasz „nowy dom” - napisali strażacy z OSP Opalenica na swojej stronie internetowej. Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc odpowiedzialny jest za to, jak ten budynek ma wyglądać, a konkretnie to on zaprojektował jego wygląd.

Z sali wielofunkcyjnej, która powstanie na piętrze budynku będą korzystać nie tylko strażacy, ale może i przede wszystkim mieszkańcy miasta i gminy Opalenica.

Dane budynku:
- długość 57,50 m (długość łupiny zadaszenia)
- długość 41,61 m (długość budynku)
- szerokość 14,80 m (szerokość łupiny zadaszenia)
- szerokość 13,90 m (szerokość budynku)
- wysokość budynku 8 m
– wysokość masztów i anten komunikacyjnych służących budynkowi remizy do 20 m
– Kubatura budynku - 4666 m³
– powierzchnia całkowita budynku - 966 m²
– parter - 698 m²
– piętro - 268 m²

Warto tutaj dodać, że sam garaż czterostanowiskowy będzie miał 284,6 m², natomiast sala wielofunkcyjna 153,2 m². Zaprojektowano 10 miejsc postojowych na terenie dla obsługi sali wielofunkcyjnej i członków OSP.
Zakres prac obejmuje wykonanie budynku w branży budowlanej z wykończeniem oraz uwzględnieniem wytycznych akustyki dla sali wielofunkcyjnej, branży sanitarnej wraz z wentylacją, elektrycznej, teletechnicznej, a także wykonanie przyłączy i zagospodarowania terenu wokół budynku.

Maksymalny termin zakończenia inwestycji to 31 lipca 2018 roku.

Poniżej kilka zdjęć z postępu prac budowlanych, wizualizacje nowego budynku oraz mapka z orientacyjnym położeniem obiektu.

Zdjęcia opublikowane przez OSP Opalenica w dniu 17 lipca 2017 roku:


Zdjęcia opublikowane przez OSP Opalenica w dniu 18 września 2017 roku:

Zdjęcia opublikowane przez OSP Opalenica w dniu 10 października 2017 roku:
Tekst: PNT.INFO.PL
Zdjęcia z budowy: OSP Opalenica
Źródło: Urząd Miejski w Opalenicy; OSP Opalenica; PNT.INFO.PL

Zobacz też...
Nowy Tomyśl - kolejne kroki w sprawie budowy wiaduktu - Gmina Nowy Tomyśl zleci wykonanie dokumentacji projektowej

Nowy Tomyśl - kolejne kroki w sprawie budowy wiaduktu - Gmina Nowy Tomyśl zleci wykonanie dokumentacji projektowej

Popękane tarcze hamulcowe w naczepie - WITD zatrzymał dowód rejestracyjny

Popękane tarcze hamulcowe w naczepie - WITD zatrzymał dowód rejestracyjny

49-letni mężczyzna spadł z dachu na betonowy strop - doznał najprawdopodobniej urazu kręgosłupa

49-letni mężczyzna spadł z dachu na betonowy strop - doznał najprawdopodobniej urazu kręgosłupa

Zderzenie dwóch samochodów na drodze gruntowej - 24-letni kierowca samochodu miał ponad 2,9 promila

Zderzenie dwóch samochodów na drodze gruntowej - 24-letni kierowca samochodu miał ponad 2,9 promila

Budowa ścieżki rowerowej z Nowego Tomyśla do Borui Kościelnej coraz bliżej - Gmina Nowy Tomyśl opracowuje dokumentację projektową

Budowa ścieżki rowerowej z Nowego Tomyśla do Borui Kościelnej coraz bliżej - Gmina Nowy Tomyśl opracowuje dokumentację projektową

Nowe budynki Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu - koszt budowy może wynieść ponad 13 mln zł

Nowe budynki Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu - koszt budowy może wynieść ponad 13 mln zł