rsslogo

DODAŁ: Jakub Koberling | 11.09.2014 godz. 17:37:03

Godej mi wuja, tej! - czyli Trylogia także po naszymu - Narodowe Czytanie w Nowym TomyśluW sobotę, 6 września Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, jak i cała Polska brała udział w akcji Narodowego Czytania. Dwa lata temu akcję zainaugurowała wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W zeszłym roku czytane były dzieła Aleksandra Fredry, a tym razem prezydent Komorowski zaprosił do lektury "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, obrazu Polski różnorodnej i wielokulturowej, wyrazu naszych narodowych tęsknot i marzeń, kroniki naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

Trudno znaleźć pisarza, który potrafił w podobny sposób rozniecić w Polakach najszczersze emocje. Do dziś Kmicic, Wołodyjowski, Skrzetuski, Zagłoba są niemal archetypami polskiego bohatera narodowego, a ich przygody mogą odkrywać kolejne pokolenia. "Trylogia" zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana "ku pokrzepieniu serc" w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze.

W naszej bibliotece "Trylogię także po naszymu", czyli w gwarze poznańskiej czytał Waldemar Wierzba - twórca wielu publikacji na temat gwary poznańskiej, m.in. "Ale szport, tej!... żarty gwarą, Przykazania Poznaniaka, a także Słownik gwary poznańskiej. Z naszego na polski, z polskiego na nasze". Towarzyszył mu syn Piotr Wierzba - socjolog, pasjonat tradycji kawaleryjskich, autor komiksu o powstaniu wielkopolskim - "Chwała zwycięzcom", właściciel firmy Sarmacja-organizacja imprez. Zaprezentowali pojedynek na czarne szable, strzelanie z pistoletów olstrowych oraz siedemnastowiecznych strzelb czarnoprochowych. Zaprosili też uczestników imprezy do zabaw i konkursów. Nasi czytelnicy i inne osoby biorące udział w wydarzeniu również aktywnie przyłączyli się do wspólnej lektury, za co otrzymali pamiątkowe nagrody, w postaci oczywiście książek. W akcji towarzyszyła telewizja polska.
Źródło: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu

Jakość powietrza - Nowy Tomyśl
Jakość powietrza - Boruja Kościelna
Jakość powietrza - Zbąszyń
Rozkład jazdy
Rozkład jazdy
Harmonogramy odbioru odpadów
Harmonogramy odbioru odpadów
Godziny pracy / Dyżury aptek
Godziny pracy/Dyżury aptek